Новини факультету

Палеонтологічні дослідження на території та в околицях м. Городок Хмельницької області

У другій половині липня 2024 року співробітники кафедри біології та методики навчання біології доцент, д.б.н., ст. досл. О.М. Ковальчук та лаборант кафедри А.В. Дубіковська взяли участь у палеонтологічних дослідженнях середньоміоценових відкладів Передкарпатського басейну, що залягають на території та в околицях м. Городок Хмельницької області.

У рамках наукової роботи спільно з місцевим краєзнавцем О.М. Кльоцом було обстежено низку місцезнаходжень викопних решток організмів, вік яких становить приблизно 12,7–13,6 млн. років. Ці місцезнаходження приурочені до древнього бар’єрного рифу Медобори, який сформувався у теплому морі протягом середнього міоцену і вважається однією з найбільших рифогенних систем у межах колишнього Центрального Паратетісу.

Зокрема, науковці працювали поблизу сіл Лісогірка і Чорниводи Городоцької міської територіальної громади, а також безпосередньо у місті Городок (місцезнаходження Старий завод та урочище Шидлівщина). У результаті роботи були зібрані численні скам’янілості (отоліти і зуби риб, раковини черевоногих і двостулкових молюсків, брахіопод, моховатки, остракоди, форамініфери) і взяті проби породи для досліджень в умовах лабораторії.

Завдяки ентузіазму О.М. Кльоца, його активній і плідній співпраці із представниками Природничого музею Данії, Вроцлавського університету (Польща), Національного науково-природничого музею НАН України, Інституту геологічних наук НАН України, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка і розробленій ним методиці отримання викопних решток мікроскопічного розміру (до 0,3 мм), до рук науковців потрапили унікальні палеонтологічні матеріали. Вони проливають світло на таксономічно багаті і різноманітні угруповання живих організмів, що існували у мілководній лагуні, відмежованій рифом від відкритого моря. На сьогодні з околиць Городка описані рештки понад 60 вимерлих видів риб включно з новими для науки 18 видами і 2 родами.

Частина матеріалів, зібраних співробітниками кафедри у ході польових досліджень, буде визначена і передана на зберігання у зоологічний музей СумДПУ імені А.С. Макаренка.

Меню