Національно-патріотичне виховання – основа, на якій ґрунтується суспільство та держава. Допомогти студентам стати активними громадянами та свідомими членами суспільства – задача не менш важлива, ніж дати гідну освіту.
Саме тому на природничого-географічному факультеті завжди велика увага приділялася національно-патріотичному вихованню студентів, яке реалізується комплексно та цілеспрямовано. Кожного року ця діяльність має свої особливості.
У 2014-2017 н.р. студенти, викладачі і співробітники нашого факультету брали активну участь у різноманітних заходах, які було спрямовано на підтримку учасників АТО.
Протягом цього часу наші студенти власноруч виготовляли на реалізовували на різних заходах вироби з національною символікою (фенєчки, значки, магніти, стрічки тощо) з метою отримання «живих» коштів для потреб АТО.
Силами студентів та викладачів ПГФ двічі (у жовтні та грудні 2016 р.) було зібрано «продовольчий» пакет подарунків для військовий на передовій.
У грудні, крім традиційних продуктів, ми також відправили біля 15 кг мандаринів, листівки з привітаннями з Новим Роком, термопакети «Зігрівайка», балаклави та бафи, які шили власноруч.
До дня Святого Миколая силами наших студентів було виготовлено більше 100 сердечок-листівок та написано листи, а школярами намальовані малюнки солдатам.
До кожної посилки ми додавали ангелів – обереги, які власноруч виготовили студенти нашого факультету.
Крім того, до Дня всіх закоханих було проведено акцію щодо збору книг та настільних ігор для воїнів АТО (всього було зібрано та передано на передову та в шпиталь м. Сєвєродонецька біля 70 книжок, кілька паззлів та шахових дошок).
З 2017 року вектор нашої діяльності змінився. Ми почали активно співпрацювати з «Центром надання соціальних, медичних та психологічних послуг учасникам бойових дій, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей». Ровінець Ю. та Пройдакова Д. розмалювали вікна Центру. Під керівництвом Крюковської Д. було проведено майстер-клас для дітей та дружин учасників АТО по виготовленню іграшкових совенят.
Щороку наші студенти підіймають прапор України на біостаціонарі Вакалівщина, а на Говерлі майорить прапор нашого факультету. Навіть будиночок на біостаціонарі пофарбували в синьо-жовті кольори.
19 листопада 2016 року було підбито підсумки Обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Кращий студент України». Це щорічна конкурсна програма, покликана виявляти та надавати імпульс до подальшого розвитку студентської молоді України як авангарду розвитку українського суспільства. Серед студентів Сумщини, які пройшли до обласного етапу Конкурсу, були представлені два студенти ІІІ курсу природничо-географічного факультету: Ярошенко Наталія (в номінації «Кращий студент-науковець України») та Бондар Артем (в номінації «Кращий студент-громадський діяч України»). Артем став переможцем у своїй номінації.
У вересні до Дня міста студент ПГФ Бондар Артем був нагороджений почесною відзнакою від Сумської міської ради «За заслуги перед містом» ІІ ступеня за свою активну співпрацю з учасниками АТО щодо захисту їх прав.
І Артем, і Наталя мають статус учасників АТО, а Артем ще і нагороджений медаллю «За оборону рідної Держави».
Протягом навчальних семестрів, зокрема до таких свят, як День захисника Вітчизни, День пам’яті жертв голодомору 1932-1933 рр. та Дня Гідності та Свободи, День героїв небесної сотні, День пам’яті та примирення, День вишиванки та ін., кураторами академічних груп проводиться ряд тематичних кураторських годин, з темами яких можна ознайомитися в їх звітах.
Крім того, щороку на День міста і День вишиванки викладачі і студенти ПГФ беруть участь у параді вишиванок.
Студенти ПГФ є активними учасниками заходів, що організовуються відділом соціальної та культурно-масової роботи СумДПУ – до роковин перемоги у ІІ світовій війні, Дня пам’яті та, Дня захисника Вітчизни, Дня пам’яті жертв голодомору 1932-1933 рр. і Дня Гідності та Свободи. До таких свят традиційно виготовляються тематичні стіннівки та інформаційний супровід у соціальних мережах.
Мандрівки Україною і краєзнавчі подорожі Сумщиною також є елементом національно-патріотичного виховання на ПГФ. Тому, крім навчальних практик у межах нашої країни, студенти ПГФ ще й подорожують.
Наприклад, 8 жовтня 2016 року студенти ПГФ разом із викладачами Пташенчук О.О. та Бабенко О.М. відвідали м. Харків (Фельдман парк та Парк імені Горького). У жовтні студенти ПГФ на чолі з головою студентського незалежного профкому Бондарем Артемом відвідали м. Львів. У жовтні 2017 року в рамках краєзнавчих подорожей студенти ПГФ разом із викладачами відвідали м. Тростянець та Гетьманський національний парк.
Наприкінці жовтня 2018 року к.б.н., доцентом Говоруном О. В. було організовано екскурсію студентів 1 і 3 курсів ПГФ до природничих музеїв та історичних пам’яток м. Києва.
Щороку для першокурсників ПГФ силами магістрів спеціальності «Географія» проводяться екскурсії містом Суми. Зокрема, під керівництвом доц. Сюткіна С. І. було організовано та проведено пішохідні екскурсії «Кам’яний літопис міста Суми» та «Осінь в парку Асмолова».
Було організовано захід «Моя мала Батьківщина», де студенти могли познайомити один одного з особливостями міст, містечок, сел та селищ, звідки приїхали на навчання.
До Дня української писемності та мови низка викладачів і студентів ПГФ традиційно бере участь у написання радіодиктанту.
Кожного травня студенти і викладачі ПГФ є активними учасниками святкування Дня Європи та мистецького заходу «Ніч музеїв».
Крім того, студенти із задоволенням відвідують тематичні культурні заходи історичного спрямування.
У листопаді 2017 року в рамках XIV мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно Docudays.ua студенти ПГФ переглянули низку патріотичних документальних фільмів.
5 грудня 2017 року першокурсники відвідали фотовиставку «Два століття – одна війна» в обласній універсальній бібліотеці. Виставка присвячена 75-й річниці створення Української повстанської армії. 27 стендів – на них історичні світлини бійців УПА та сучасні фото військових подій в зоні проведення бойових дій.
22 лютого 2018 року студенти ПГФ були активними учасниками презентації Національної гвардії України в холі університету.
Куратори та студенти прагнуть ознайомити іноземних студентів з українською культурою та звичаями, адаптувати їх до місцевих умов.
Крім любові до Батьківщини та рідного міста, ПГФ культивує гордість і повагу до власного факультету. У зв’язку з цим щороку виготовляється цілий ряд виробів із символікою факультету. Починаючи з 2015 року, у вересні зусиллями викладачів та студентського самоврядування на біостаціонарі «Вакалівщина» проводиться адаптація та посвята першокурсників до лав факультету.
Починаючи з першого курсу, студенти ПГФ залучаються до волонтерського руху та спільно зі «Школою добрих справ» (керівник к.пед.наук, практичний психолог Ратєєва В.О.) працюють з різними категоріями населення (з родинами учасників та загиблих на війні; з дітьми, позбавлених батьківського піклування). Крім того, ПГФ опікується маленькими пацієнтами дитячого онкогематологічного відділення.
Патріотичне виховання на ПГФ реалізується також під час професійної підготовки за всіма спеціальностями – шляхом ознайомлення з іменами видатних людей, учених, чиє життя та діяльність пов’язані з Україною та Сумщиною, шляхом реалізації принципу регіональності до освітнього процесу тощо.
Так, 29 грудня 2018 р. к.геогр.н., доцентом Корнусом А. О. проведено засідання «Клубу мандрівників», під час якого відбудеться зустріч з мандрівником О. Волощуком (м. Чернігів).