4-5 жовтня 2024 р. на природничо-географічному факультеті СумДПУ імені А.С. Макаренка вже вдев'яте відбулася традиційна Всеукраїнська наукова конференція «Сумські географічні читання». Започаткована спільно з Сумським відділом Українського географічного товариства у 2016 році, цьогорічна конференція була приурочена до 45-річчя з дня заснування кафедри загальної та регіональної географії.
Крім урочистої частини, в ході якої прозвучали привітання географам з нагоди їхнього ювілею, наукова програма конференції передбачала низку актуальних доповідей, присвячених питанням географічної науки, освіти, висвітленню результатів регіональних географічних студій. Географія учасників зібрання традиційно була досить широкою. У роботі конференції, крім колективу сумських науковців, взяли участь географи з Києва, Харкова, Львова, Полтави, Запоріжжя, Кривого Рогу, Умані та інших наукових центрів України. З вітальними словами й науковими доповідями до учасників конференції звернулися Президент Українського географічного товариства, Лауреат Державної премії України В’ячеслав ОЛЕЩЕНКО і Голова Асоціації географів-суспільників України, заступник Голови Технічного комітету стандартизації «Туризм і послуги у сфері туризму» Костянтин МЕЗЕНЦЕВ, проректорки університету з наукової роботи Ольга КУДРІНА і виховної та соціальної роботи Анна ЗАЇКІНА. З великою увагою усі присутні, серед яких представники першого (1984 року) випуску спеціалістів – вчителів географії та біології, вислухали доповідь зав. кафедри Олесі КОРНУС, присвячену історії й сьогоденню кафедри загальної та регіональної географії.
Надзвичайно цікавою була і тематика наукових доповідей. Серед них як теоретичні, наприклад, щодо концепція Міжмор’я в контексті геополітичних доктрин ХХ сторіччя, так і прикладні, спрямовані на вирішення конкретних практичних завдань. Зокрема, в центрі уваги були питання ревіталізації міських просторів, охорони атмосфери, кліматичних змін, охорони ґрунтового покриву, береження ландшафтного та біорізноманіття з урахуванням наслідків бойових дій, заповідної справи, палеонтологічних досліджень, питань економічної й соціальної географії. Значна частина доповідей була присвячена розвитку туризму та ролі географічної складової у ньому. Адже використання географічних знань є неодмінною умовою для успішного розвитку туризму, про що було відзначено директором департаменту культури, туризму та релігій Сумської ОДА Юрієм ГЛАДЕНКОМ. Не залишилися поза увагою науковців і питання шкільної та університетської географічної освіти.
По завершенні наукової програми учасники конференції мали можливість, разом з випускниками минулих років, діючими та колишніми викладачами кафедри загальної та регіональної географії, поринути у світ спогадів та спілкування в неформальній атмосфері. Завершилася конференція спільним побажанням усіх учасників зустрітися на ювілейних – десятих Географічних читаннях у 2025 р.