Із 24 по 28 березня 2025 року співробітники кафедри біології та методики навчання біології професор кафедри, доктор біологічних наук Олександр Ковальчук та лаборант кафедри Анастасія Дубіковська у рамках міжнародного стажування здійснили візит до Інституту геологічних наук Польської академії наук та Варшавського університету.
На базі лабораторного комплексу Інституту геологічних наук ПАН завдяки професору, доктору габілітованому Мацею Т. Крайцажу протягом тижня науковці мали нагоду ознайомитися із методикою екстракції колагену із кісткового матеріалу, отриманого у ході археологічних розкопок, та подальшого його ізотопного аналізу. На кістковому матеріалі викопних осетрових риб науковцями кафедри біології та МНБ було здійснено перший найбільш тривалий етап підготовки матеріалу до ізотопного аналізу, який включив у себе очистку фрезером та ультразвуком, зважування, висушування та подрібнення кісток. У подальшому підготовлені зразки пройдуть ще декілька етапів від екстракції колагену і до виділення ізотопів Карбону, Нітрогену і Сульфуру. Пророблена робота не лише має ознайомлювальний характер, а й ляже в основу подальших наукових публікацій.
У Варшавському університеті співробітники кафедри біології та МНБ отримали цінний досвід із визначення отолітів кісткових риб під керівництвом доктора габілітованого Уршули Радванської. Пані Уршула розповіла про основні морфологічні елементи отолітів та ознайомила із методикою опрацювання матеріалу на основі власного досвіду. На базі університету науковці мали нагоду попрацювати із палеонтологічними колекціями факультету геології разом із ад’юнктами Малгожатою Бєньковською-Василюк та Марціном Гуркою. Результати цього міжнародного стажування невдовзі будуть представлені у низці наукових праць у співавторстві із польськими колегами.
Висловлюємо найщирішу подяку усім науковцям, завдяки яким вдалося повною мірою реалізувати план міжнародного стажування! Із нетерпінням очікуємо на нові зустрічі і продовжуємо працювати разом у спільному науковому напрямку!