Новини факультету

Міжнародна академічна мобільність (наукове стажування) науково-педагогічних працівників ПГФ

Під час роботи Міжнародної літньої наукової школи «Кращі практики країн V4 та України з розвитку еко-навичок», яка проходила з 8 по 14 червня 2025 року на базі Інституту біології Поморського університету у Слупську (Республіка Польща), сім науково-педагогічних працівників природничо-географічного факультету пройшли наукове стажування.

Це: к.пед.н., доцент, завідувач кафедри біології людини, хімії та методики навчання хімії – Олена Михайлівна Бабенко, доктор філософії, старший викладач кафедри біології людини, хімії та методики навчання хімії – Юлія Сергіївна Вакал, к.б.н., доцент кафедри біології та методики навчання біології Валентина Миколаївна Торяник, к.б.н., доцент кафедри біології та методики навчання біології Микола Павлович Москаленко, к.пед.н., доцент кафедри біології та методики навчання біології, декан природничо-географічного факультету  Людмила Петрівна Міронець, к.пед.н., доцент кафедри загальної та регіональної географії Олена Миколаївна Король, к.геог.н., доцент кафедри загальної та регіональної географії Олена Сергіївна Данильченко.

Програма стажування містила наступні теми:

  • сучасні екологічні виклики та перспективи сталого розвитку;
  • сучасні підходи до формування екологічних навичок;
  • методи формування екологічної свідомості;
  • розробка програм екологічної просвіти на базі природоохоронних територій;
  • управління відходами: сучасні технології та кращі практики.

У межах роботи науково-педагогічні працівники вивчали сучасні підходи до формування екологічних навичок, моделювали екологічні акції та заходи з використанням регіональних ландшафтних ресурсів. Було проведено лекцію-дискусію «Інтеграційні процеси у системі природничої освіти Польщі: від теорії до практики», практичний семінар «Методологія проєктування міждисциплінарних освітніх програм в контексті європейських стандартів якості».

У м. Устка, розташованому на березі Балтійського моря, було проведено польові дослідження узбережжя Балтійського моря (акумулятивна робота моря, склад порід) та морської води (фізичних властивостей – температури, прозорості, кольору, солоності та ін.), зібрано відповідні природні матеріали, проведено їх аналіз та інтерпретацію отриманих даних. Відбувся майстер-клас «Інноваційні експериментальні практики та їх інтеграція в процес викладання географічних дисциплін», воркшоп «Створення інклюзивного освітнього середовища при викладанні природничих дисциплін: практичний досвід польських закладів вищої освіти», бесіду «Імплементація результатів наукових досліджень у освітній процес: міждисциплінарний аспект».

Учасники стажування відвідали музей бурштину, де під час перегляду фільму в залі віртуальних реальностей музею відбулось знайомство з генезисом мінералу, способами його видобутку та виробами із бурштину.

Продовження вивчення методів формування екологічних навичок відбувалось в регіональному донорському центрі, головному корпусі Поморського університету у Слупську, Інституті географії Поморського університету у Слупську. Відбулось ознайомлення з матеріальною базою, зокрема роботою цифрового гербаріуму.

Під час воркшопу «Створення плану дій з формування екологічних навичок у своїх громадах» розробляли сценарії екологічних тренінгів для молоді в міжнародних командах. Відбувся воркшоп «Біологічний експеримент як інтегративний елемент у викладанні природничих дисциплін» з презентацією методик викладання у контексті міждисциплінарного підходу.

Надалі відбулось відвідування Слові́нського націона́льного парку - це національний парк у північній Польщі, на узбережжі Балтійського моря. Характерними рисами парку є озера, болота, луки, приморський бір, заболочений сосновий ліс і, перш за все, рухомі дюни. У 1977 році ЮНЕСКО включило парк до мережі світових біосферних заповідників за програмою «Людина і біосфера», а в 1995 році парк визнали об'єктом Рамсарської конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення. В національному парку відбувся воркшоп «Застосування ГІС-технологій для екологічного моніторингу», дискусія «Розвиток професійних компетентностей викладача природничих дисциплін: європейський досвід» та лекція «Зелена економіка та циркулярні бізнес-моделі».

Під час реалізації Програми стажування, науково-педагогічні працівники ознайомились із сучасними технологіями очистки стічних вод Слупської регіональної станції очисних споруд, де також супутньо відбувається виготовлення біогазу та органічних компостних добрив для сільського господарства. Також пізнавально та корисно було познайомитися зі станцією переробки сміття та дослідити систему поводження з відходами.

Звіти науково-педагогічних працівників були заслухані на засіданнях відповідних кафедр, а 26 червня 2025 року – на засіданні вченої ради природничо-географічного факультету декан факультету представила загальний звіт.

Продовжуємо вивчати сучасні підходи до формування екологічних навичок та впроваджувати їх у освітній процес на природничо-географічному факультеті. 

Меню