Практична підготовка студентів є однією з форм освітнього процесу завдяки якій не лише здійснюється перевірка фахових компетенцій студентів, а й створюються широкі можливості для формування дослідницької культури майбутніх фахівців у конкретній науковій галузі.
На природничо-географічному факультеті для практичної підготовки студентів біологічних спеціальностей передбачено проведення різних видів навчально-польових практик. Польові практики належать до дослідницько-практичної діяльності, а тому мають важливе значення в професійній підготовці здобувачів вищої освіти.
Навчальними планами підготовки фахівців зі спеціальностей 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 014 Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я) та 091 Біологія передбачено проходження навчально-польової практики з ботаніки для студентів 1 та 2 курсів освітнього рівня «Бакалавр». Дана практика є завершальним етапом вивчення дисципліни «Ботаніка», яка передбачає проведення екскурсій, камеральну обробку матеріалів екскурсій в аудиторії, а також самостійну роботу студентів.
Метою навчальної практики з ботаніки є розширення і поглиблення знань студентів з даної дисципліни, практичне закріплення ними теоретичних знань, вивчення флори та рослинності Сумської області. Основним завданням навчальної практики є засвоєння основних методик польових ботанічних досліджень та методів визначення рослин у польових умовах, правил документування результатів польових спостережень, камеральне опрацювання зібраних даних, набуття знань та досвіду щодо основних принципів організації й методів проведення самостійних наукових досліджень.
Для студентів природничо-географічного факультету навчально-польова практика з ботаніки проводиться на базах навчально-наукового центру «Ботанічний сад Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка», біологічного стаціонару «Вакалівщина», а також різних типів природних фітоценозів м. Суми, Сумського району та Сумської області.