З 21 по 28 липня 2024 року декан природничо-географічного факультету СумДПУ імені А. С. Макаренка Людмила МІРОНЕЦЬ брала участь у Liberal Arts Workshop, який проходив на базі Університету Адама Міцкевича у м. Познань (Польща).
Ідея заходу полягала в тому, щоб вивчити різні міжнародні практики реалізації ідеї Liberal Arts, основні переваги та недоліки і спробувати їх реалізувати у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка. Проект фінансується NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej за майбутньої підтримки Erasmus+.
Модель Liberal Arts є традиційною для американської системи освіти. Уже впродовж як 200 років і наразі ця модель залишається затребуваною, хоча оцінки цієї моделі досі є суперечливими. Останніми роками все більш поширеною модель Liberal Arts стає і в європейській освіті. Основна концепція ліберальної освіти така: це переважно освіта, більше спрямована на розвиток особистості студента, ніж на його підготовку до певної спеціальності. Це робить Liberal Arts освіту актуальною в ХХІ столітті: вона дає можливість здобувачам освіти підготуватися до складності, різноманітності та мінливості сучасного світу, до ймовірних змін професійних виборів у житті.
Програми Liberal Arts традиційно включають чотири основні сфери: природничі науки, соціальні науки, мистецтво та гуманітарні науки.
Під час семінару «Liberal Arts and Sciences» в Університеті Адама Міцкевича у Польщі обговорювали можливості реалізації цієї ідеї на різних спеціальностях, у тому числі, педагогічних ЗВО та зміни, яких потребує українське законодавство у вищій освіті. Послухали лекторів з Польщі, Німеччини, Словаччини та Норвегії. Організували обговорення та дискусію між представниками ЗВО України та Європи.
Даний воркшоп організували і провели Rafał Witkowski, проректор з міжнародного співробітництва Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu та Larysa Chovnyuk, керівник міжнародного офісу Національний університет "Києво-Могилянська академія". Обговорення тривали разом з:
Михайло Вінницький, заступник Міністра освіти і науки України Міністерство освіти і науки України;
Сергій Квіт, Президент Києво-Могилянської академії, Міністр освіти і науки України у 2014-2016 роках;
Андрій Бутенко, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти;
13 колег з європейських університетів;
30 колег з різних університетів України.
Щиро дякуємо Університету Адама Міцкевича у Познані, Києво-Могилянській академії, Kostia Mazur за якісну організацію Workshop, екскурсію по місту Познань та неформальні зустрічі з українськими та іноземними партнерами. Незабутній досвід.
Думаємо над можливістю реалізації ідеї Liberal Arts and Sciences на природничо-географічному факультеті СумДПУ імені А.С. Макаренка.