Новини факультету

Завідувач кафедри біології та МНБ відвідала провідні наукові центри Швеції SciLifeLab та UPSC

14-15 січня к.б.н., доцент, завідувач кафедри біології та методики навчання біології СумДПУ імені А.С. Макаренка Юлія ЛИТВИНЕНКО у складі українських науковців відвідала національні центри біо-медичних досліджень Швеції, розташовані на базі Університету Умео (Umeå University).

Поїздка відбулася в рамках міжнародного проєкту «UNSTE: Ukraine Natural Science Talent Empowerment», що фінансується SI Baltic Sea Neighbourhood Programme. Університет Умео – один з найбільших університетів Швеції, заснований у 1965 році та є п'ятим за віком університетом країни.

Візит української делегації був спрямований на ознайомлення з діяльністю двох провідних національних наукових центрів Швеції – SciLifeLab Umeå та Umeå Plant Science Centre. Важли во підкреслити, що візит передбачав не лише ознайомлення, але й безпосереднє вивчення лабораторно-технічної бази, отримання консультацій від провідних фахівців, ознайомлення з принципами роботи та використанням сучасного обладнання, а також можливість практичної роботи з деякими його зразками.

SciLifeLab Umeå (Science for Life Laboratory) – це шведський національний центр наукових досліджень та одна з найбільших дослідницьких лабораторій з молекулярної біології в Європі. Центр є лідером у інноваційних дослідженнях у галузі наук про життя, обчислювальної біології, біоінформатики, молекулярної біології (включаючи навчання та надання послуг) з акцентом на дослідженнях здоров'я людини та довкілля. Заснований у 2010 році та отримавши статус національного центру у 2013 році, SciLifeLab є результатом співпраці чотирьох провідних установ Швеції та Скандинавії, включаючи Каролінський інститут – установу, що присуджує Нобелівську премію з фізіології та медицини.

Дослідницькі програми SciLifeLab зосереджені на чотирьох стратегічних напрямках: клітинна та молекулярна біологія; прецизійна медицина та діагностика; епідеміологія та біологія інфекцій; еволюція та біорізноманіття.

Під час візиту українська делегація відвідала наступні підрозділи інфраструктури SciLifeLab в Умео:

  • Центр електронної мікроскопії Умео (Umeå Centre for Electron Microscopy – UCEM);
  • Шведський центр ЯМР-спектроскопії (Swedish NMR Centre);
  • Шведський метаболомічний центр (Swedish Metabolomics Centre – SMC);
  • Центр біохімічної візуалізації Умео (Biochemical Imaging Centre Umeå – BICU);
  • Центр біомолекулярних досліджень Умео (BioMolecular Characterization Umeå – BMCU);
  • Аналітична платформа біополімерів (The Biopolymer Analytical Platform – BAP).

Umeå Plant Science Centre (UPSC) – один з провідних європейських центрів з експериментальної біології рослин, що проводить дослідження як фундаментального, так і стратегічного значення. Дослідження в UPSC охоплюють широкий спектр дисциплін біології рослин, включаючи екологію, генетику, фізіологію, біохімію, клітинну та молекулярну біологію. Головна мета науковців UPSC – зрозуміти механізми, що регулюють розвиток рослин та їхню адаптацію до змін навколишнього середовища.

UPSC був створений у 1999 році шляхом об’єднання двох кафедр, які були відвідані під час візиту:

  • кафедри фізіології рослин Університету Умео (Department of Plant Physiology at Umeå University);
  • кафедри лісової генетики та фізіології рослин Шведського університету сільськогосподарських наук (Department of Forest Genetics and Plant Physiology at the Swedish University of Agricultural Sciences – SLU).

Цей візит став важливою подією для розвитку міжнародної співпраці та обміну досвідом у галузі біологічних наук, а також сприяв підвищенню кваліфікації українських науковців.

Меню