Польова експедиція з дослідження екологічного стану річки Боромлі

22 серпня 2023 р. доцент кафедри загальної та регіональної географії канд. геогр. наук, доц. О.С. Данильченко та здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Географія) М.О. Бей розпочали польові дослідження зі встановлення екологічного стану річки Боромлі. Здобувач освіти працює над кваліфікаційною роботою з теми «Комплексна гідроекологічна характеристика річки Боромля», що виконується у межах науково-дослідної теми «Річки Сумської області: гідроекологічний моніторинг» № д.р. 0121U107526 (2021-2025 рр.). Вивчення екологічного стану річки Боромлі заплановано  провести на 7-ми ключових ділянках. Дослідження розпочалося із безпечної ділянки наближеної до гирла річки Боромлі («Ведмежа поляна», м. Тростянець). Ділянка цікава тим, що зазнала робіт із днопоглиблення, також на лівому березі знаходиться рекреаційна зона, а правий берег повністю відноситься до заповідної зони Гетьманського національного природного парку, межа якого проходить по руслу річки. Комплексні дослідження включали визначення наступних параметрів: стан русла (природній, змінений), швидкість течії, характер дна – замуленість, характеристика річкової води (прозорість, колір, запах), її температура, зарегульованість річки греблями або ставками, засміченість та заростання річища, характер водної рослинності, її структура, рибне населення річки, стан берегів та наявність прибережної захисної смуги. При вивченні заплави річки Боромлі оцінювались такі її параметри, як співвідношення елементів заплави (у % від площі), ширина непорушеної частини заплави з природним чи близьким до нього біоценотичним покривом, ступінь порушеності природних ландшафтів річкової долини, ступінь та характер деградації природних біоценозів заплави, сліди водної ерозії  ґрунтів заплави і надзаплавних терас, рівень рекреаційного навантаження, засміченість ПЗС, характер господарського використання заплави, використання води, наявність прямих стоків, ступінь селітебності території. Проводилося опитування місцевих жителів про зміни, що сталися з річкою за останні 10-15 та 25-40 років. Встановлено, що ділянка річки Боромлі («Ведмежа поляна», м. Тростянець) знаходиться у «задовільному» екологічному стані наближеному до «ще доброго», але в річці активно відбуваються негативні зміни, відтак необхідно застосувати комплекс заходів із збереження та охорони річки.