Проєкт «Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха»

Грантова та проєктна діяльність | Наукова діяльність | Кафедра біології та методики навчання біології

Замовник дослідження: Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації.

Робота виконана у 2024 році.

Керівник НДР: Литвиненко Ю. І., к.б.н., завідувач кафедри біології та методики навчання біології;

Виконавці проекту:

  • Вакал А. П., к.б.н., доцент кафедри біології та методики навчання біології;
  • Говорун О. В., к.б.н., доцент кафедри біології та методики навчання біології;
  • Вертель В. В., аспірант кафедри педагогіки СумДПУ імені А. С. Макаренка, голова правління ГО «Екологічна дія».

Об’єкт дослідження: дерева дуба звичайного (Quercus robur L.) біля озера Чеха м. Суми Сумської області.

Предмет дослідження: сукупність біологічних та екологічних характеристик дерев дуба звичайного (Quercus robur L.), що зростають біля озера Чеха в місті Суми, та обґрунтування необхідності надання цій ділянці статусу ботанічної пам’ятки природи місцевого значення.

Мета роботи – розробка проєкту створення ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха».

Проєктована ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха» розташована на першій надзаплавній терасі р. Псел у південно-східному боці озера Чеха, майже у центрі м. Суми (в оточенні густонаселених житлових мікрорайонів).

Розробка проєкту створення ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха» у м. Суми як нової території природно-заповідного фонду Сумської області стала невід’ємною частиною реалізації комплексу заходів, визначених Законом України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року» та «Державною стратегією регіонального розвитку на 2021–2027 роки», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 №695, у яких передбачено збільшення площі заповідності Сумської області. На цей час площа природно-заповідного фонду м. Суми становить 88,58 га, що складає 0,61% від площі міста та не відповідає загальноєвропейським вимогам.

Дослідження проєктованої ботанічної пам’ятки природи проведено у травні 2024 року. До обстеження та наукового обґрунтування створення цієї пам’ятки були залучені науковці кафедри біології та методики навчання біології, члени лабораторії «Моніторингу популяцій тварин та рослин Сумської області» – кандидати біологічних наук Юлія Литвиненко, Анатолій Вакал та Олександр Говорун, а також голова правління ГО «Екологічна дія» – Владислав Вертель.

Об’єктом охорони на території ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха» є вікові дерева дуба звичайного (Quercus robur L.) у кількості 8 екземплярів. Дані дуби мають габітус та архітектоніку, притаманні для представників цього виду. Висота дерев сягає 18–30 м, форма крон округла та овальна, її діаметр становить близько 15–20 м. Обхват стовбуру на висоті 1,3 м змінюється від 2,8 до 4,2 м. Дерева мають різний вік, який може оцінюватися у 250–400 років. На сучасному етапі такі визначні екземпляри дуба звичайного потребують охорони ще й тому, що даний вид включено до Червоного списку МСОП із категорією раритетності рівня LC.

Проведені дослідження підтвердили високу природоохоронну, пізнавальну, рекреаційну та еколого-освітню цінність цієї території. Було розроблено та подано до Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА пропозиції щодо наукового обґрунтування створення об’єкту природно-заповідного фонду та пропонований режим території пам’ятки природи.

Пропозиції, наведені у звіті.

На території пам’ятки природи потрібно заборонити:

  • розведення багать і сухої трави;
  • розкопування ґрунту;
  • висаджування декоративних рослин;
  • пошкодження дерев дуба звичайного;
  • знищення підросту дуба звичайного;
  • використання хімічних засобів боротьби із хворобами та шкідниками рослин, без наукового обґрунтування;
  • засмічення території побутовими відходами;
  • інші види господарської діяльності, які не пов’язані з виконанням покладених на пам’ятку природи завдань.

На території пам’ятки природи можна дозволити:

  • використання території в рекреаційних та освітньо-виховних цілях;
  • проведення науково-дослідних та природоохоронних робіт;
  • проведення заходів з лікування дерев дубу звичайного з метою покращення їх фітосанітарного стану;
  • проведення протипожежних заходів;
  • прибирання побутового сміття;
  • збір жолудів, з метою отримання елітного насіння;
  • обрізання сухих гілок, з метою запобігання нещасних випадків.

Рекомендовано провести комплексні заходи з лікування пошкоджених дерев дуба звичайного; в подальшому проводити періодичний моніторинг стану дерев з метою попередження поширення нових інфекцій і шкідників, своєчасної профілактики та лікування.

За активну участь у розробці проєкту створення ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Дуби біля озера Чеха» та багаторічну співпрацю із Департаментом захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА, а також із нагоди Всесвітнього дня навколишнього середовища автори проєкту були нагороджені почесними грамотами голови Сумської обласної державної адміністрації.

2 жовтня 2024 року рішенням сесії Сумської обласної ради «Про зміни в мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду області» оголошено 6 нових об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Серед них – нова ботанічна пам’ятка природи «Дуби біля озера Чеха» в місті Суми, площа якої становить 2,0 га.

Таким чином, створення нових природно-заповідних територій у прикордонній Сумській області продовжується навіть в умовах воєнного стану, що свідчить про важливість збереження природної спадщини для майбутніх поколінь.

Меню