Місією Кафедри є підготовка соціально-відповідальних висококваліфікованих фахівців на першому та другому освітніх рівнях вищої освіти за спеціальностями 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 091 Біологія відповідно до потреб ринку праці в умовах євроінтеграції та Концепції Нової української школи; створення, збереження та поширення знань у галузях біології та біологічної освіти, формування біологічно та екологічно грамотної, чесної, свідомої та небайдужої особистості, здатної до незалежного професійного творчого мислення та відповідальної фахової діяльності; формування ефективної команди лідерів, які поділяють цінності корпоративної культури Університету, спроможні забезпечити якість підготовки професіоналів і лідерів нової генерації у галузях освіти та біології.
Візія. Кафедра є структурним підрозділом природничо-геграфічного факультету Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, де реалізується підготовка конкурентоспроможних фахівців у галузях середньої освіти та біології; лідером з високою корпоративною культурою, інноваційною освітою, актуальною наукою та постійним прагненням досконалості, який відповідає інтересам інноваційного розвитку на національному (регіональному, державному) та світовому рівнях. Візія досягається шляхом реалізації проектів і програм розвитку відповідно до цінностей СумДПУ імені А.С. Макаренка: особистість, лідерство, креативність, студентоцентризм, гуманізм, толерантність, рівність та соціальна справедливість, якість, довіра, духовність, національна свідомість, академічна свобода, критичність та незалежність мислення, відповідальність, професіоналізм, активна громадянська позиція. Кафедра проваджує педагогічні та біологічні інновації й активно впливає на екологічну свідомість населення регіону, реалізує проєкти у галузі збереження біорізноманіття, раціонального природокористування, охорони здоров’я. На кафедрі органічно поєднуються освітня діяльність з науковою та практичною у сферах біології.
Метою діяльності Кафедри є організація і здійснення на високому рівні освітньої, наукової, методичної та організаційної роботи зі здобувачами вищої освіти, проведення наукових досліджень за профілем Кафедри, забезпечення Університету, закладів освіти, установ та організацій Сумського регіону та України висококваліфікованими педагогічними, науковими і науково-педагогічними кадрами, які мають високий рівень професійної компетентності в галузях 01 Освіта та 09 Біологія, готові для виконання професійних завдань та обов’язків освітнього та інноваційного характеру в сучасному освітньо-науковому просторі, є конкурентоспроможними на національному й міжнародному ринку праці.
Коротка історія кафедри біології та методики навчання біології
Кафедра біології та методики навчання біології є однією із найстаріших кафедр Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка. Це кафедра з понад 90-річною історією, формування та розвиток якої починається разом із становленням університету.
У серпні 1930 року при агробіологічному відділенні Сумського інституту соціального виховання (нині – Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка) було організовано дві біологічні кафедри – ботаніки та зоології, на базі яких у 2021 році створено нинішню кафедру біології та методики навчання біології. Понад 90 років ці кафедри функціонували та розвивалися як окремі структурні підрозділи факультету, який протягом історії свого існування мав різні назви: факультет природознавства, біохімічний, хіміко-біологічний, природничий факультет, і зрештою – природничо-географічний факультет.
Кафедра зоології у різний час також мала різні назви: «Зоології», «Зоології, анатомії та фізіології людини і тварин» (Наказ №80 від 23.02.2016 р.), «Біології людини та тварин» (Наказ №172 від 29.08.2014). Саме під останньою назвою кафедра існувала від 2014 до 2021 року. За весь період кафедру очолювали одинадцять завідувачів: І. П. Чернецький (1934-1954), Т. С. Чупіс (1954-1966), А. Г. Масаригін (1966-1978), М. Є. Матвієнко (1978-1983, 1989-1993), проф. І. І. Яновський (1983-1988), В. М. Кравченко (1993-2001), М. П. Книш (2001-2003), Є. О. Лебідь (2003-2004, 2007-2012), І. Р. Мерзлікін (2004-2007), Л. М. Гуніна (2017-2018), О. В. Говорун (2012-2017, 2018-2021).
Ще на початку становлення кафедри зоології у 1930-1940-х роках тут успішно працювали такі відомі науковці і досвідчені педагоги: ентомолог М. П. Дядечко, геологи І. П. Чернецький та Г. Г. Мурашківська, фізіологи Г. В. Попов, М. Т. Тарабріна, А. Ю. Хрупало, І. П. Барсук, В. А. Гурин, Л. М. Педосенко, А. Г. Масаригін, зоологи О. П. Чабан, Т. В. Родіонова, Т. С Чупіс, гістолог А. І. Завірюха, еколог і теріолог В. О. Межжерін. Пізніше на кафедрі працювали методисти Є. В. Середенко, С. М. Шевченко, гідробіологи С. В. Хурсенко, Н. П. Зачотнова, Л. Г. Соколов, А. М. Помозов, В. Д. Чиванов, біохімік проф. П. В. Ужако, патологоанатом і фізіолог проф. І. І. Яновський, анатом Л. М. Мазанова, протистолог В. М. Кравченко, фізіологи Л. М. Басанець, О. І. Іванова, І. Є. Пустовгар, В. Л. Зільман, С. Л. Зільман, С. М. Дмитрук, О. А. Касьяненко, Л. М. Гуніна, орнітологи М. Є. Матвієнко, М. П. Книш, Є. О. Лебідь, гідробіолог Р. В. Бабко, арахнолог В. А. Гнелиця, ентомолог А. М. Дериземля. Вони збагатили науковий доробок кафедри, залишили по собі добрі трудові й наукові традиції та зробили вагомий внесок в скарбницю пам’яті.
Кафедра ботаніки протягом своєї історії лише раз змінювала назву – у 2014 році на «Кафедра загальної біології та екології» (Наказ №172 від 29.08.2014), під якою і функціонувала до 2021 року. Кафедрою за період її існування керували десять завідувачів: проф. Ю. П. Буженко (1930-1938), І. Н. Литвиненко (1938-1940; 1950-1953), С. О. Мулярчук (1943-1950), З. П. Шапошнікова (1953), Н. М. Панафутіна (1953-1958), Б. М. Польський (1958-1959), О. І. Летковський (1959-1961), проф. Н. І. Дегтярьова (1961-1976), проф. М. І. Стеблянко (1976-2000), А. П. Вакал (2000-2021).
У різні часи на кафедрі працювали висококваліфіковані, достойні, не байдужі до педагогічної діяльності люди, які здобували базову освіту у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах країни. У результаті, на кафедрі були створені значний науковий потенціал, традиції та відповідний мікроклімат.
Протягом 1930-1950-х рр. на кафедрі викладали такі досвідчені педагоги та науковці-ботаніки як проф. Ю. П. Буженко, Г. С. Гавриленко, І. Н. Литвиненко, С. О. Мулярчук, Н. М. Панафутіна. Протягом 1960-1970-х рр. професорсько-викладацький склад кафедри поповнився фахівцями не лише у галузі ботаніки – проф. М. І. Стеблянко, К. Д. Гончарова, Н. Г. Закорко, а й ґрунтознавства – Б. М. Польський, рослинництва – О. І. Летковський, М. М. Шкіль, Л. О. Пріщенко, М. А. Оверченко, І. Х. Сухарєва, Л. В. Пєлєвіна, проф. М. І. Стеблянко, дарвінізму та генетики – проф. Н. І. Дегтярьова, мікології – К. К. Карпенко, методики навчання біології – В. А. Ковтун, В. П. Суряднова. У 1980-1990-х рр. на кафедрі почали працювати ботаніки К. Д. Гончарова, Н. Г. Закорко, екологи та ботаніки А. П. Вакал та О. С. Родінка, генетики М. Г. Шульга та В. М. Торяник, мікробіолог та фізіолог рослин А. А. Шевченко, мікробіолог Я. М. Данько, фізіолог рослин М. П. Москаленко. У 2000-х колектив кафедри поповнився фахівцями у галузях ботаніки – І. В. Гончаренко та Т. С. Вінніченко, мікології – Ю. І. Голубцова (Литвиненко), методики навчання біології – Л. П. Міронець.
Навчальний процес на кафедрі обслуговували лаборанти, більшість з яких були випускниками кафедри. У різні роки тут працювали Л. В. Пєлевіна, В. А. Мамотенко, К. К. Карпенко, Н. Г. Закорко, М. В. Самсоненко, С. І. Дубовенко, Г. І. Дегтярьова, Є. Ф. Жигалова, Н. Н. Чайченко, Т. П. Носок, А. А. Шевченко, З. Ф. Рибенко, Л. Л. Шпак, Т. М. Гец, М. Г. Калініченко, Н. М. Кукса, І. В. Дегтярьов та ін. Кожен з названих зробив певний внесок у розвиток кафедри і сумлінно трудився. Деякі пройшли шлях від лаборанта до викладача (Л. В. Пєлевіна, А. А. Шевченко), доцента (К. К. Карпенко, Н. Г. Закорко, В. М. Торяник) та професора (Н. Н. Чайченко).
За понад 90-річну історію існування біологічних кафедр в їх аудиторіях і лабораторіях отримали фахові знання, набули ґрунтовну наукову та педагогічну підготовку тисячі студентів природничо-географічного та інших факультетів Сумського педагогічного університету.
1 вересня 2021 року шляхом об’єднання кафедри біології людини та тварин і кафедри загальної біології та екології було створено нинішню кафедру біології та методики навчання біології (Наказ №327 від 29.06.2021).
Сьогодні кафедра біології та методики навчання біології є випусковою кафедрою для підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальностями 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 091 Біологія першого (бакалаврського) та другого (магістерського) освітніх рівнів. Разом із дипломом біолога, вчителя біології загальноосвітніх навчальних закладів, випускники також отримують додаткову спеціальність психолога, вчителя хімії або початкових класів. Кращим випускникам кафедра надає рекомендації для вступу до аспірантури провідних наукових установ України.
Всі викладачі кафедри мають наукові ступені та вчені звання, є авторами цілого ряду наукових публікацій у провідних виданнях України та світу, підручників і навчальних посібників як для студентів закладів вищої освіти, так і учнів закладів середньої освіти.
Заняття та наукова робота студентів відбуваються у спеціалізованих кабінетах, лабораторіях та зоологічних музеях кафедри. Польові практики проходять на базі ННЦ «Ботанічний сад» та біологічного стаціонару «Вакалівщина». Під керівництвом викладачів кафедри студенти проходять дальню комплексну практику за межами Сумської області, відвідують південь та захід України.
Протягом всього періоду існування біологічних кафедр природничо-географічного факультету її співробітники беруть активну участь у державних цільових наукових і науково-технічних програмах. У 1986 році вони вперше були залучені до виконання госпдоговірних робіт. Науковці кафедри брали участь у проведенні державного кадастру природно-заповідного фонду Сумської області, а в останні роки вивчають біологічне різноманіття заповідних об’єктів і перспективних для заповідання територій Сумської області, результатом яких стало написання наукових характеристик досліджених заповідних територій і створення низки нових заповідних об’єктів області.
З 1 вересня по 31 жовтня 2021 року виконувачем обов’язків завідувача кафедри біології та методики навчання біології було призначено кандидата біологічних наук, доцента Анатолія Петровича Вакала. Анатолій Петрович у 1992 році захистив кандидатську дисертацію «Оцінка трансформації наземних біогеоценозів в зоні впливу заводів по виробництву фосфорних добрив» за спеціальністю 03.00.16 – екологія; науковий керівник – доктор біологічних наук, професор, академік НАН України, Лауреат державних премій України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки Дідух Яків Петрович. У 2000 році А. П. Вакал став завідувачем кафедри ботаніки, згодом перейменованої у кафедру загальної біології та екології, якою успішно керував до 2021 року.
Анатолій Петрович є фахівцем у галузі екології, ґрунтознавства, ботаніки та охорони природи. На сьогодні має понад 100 наукових публікацій. За виcокий професіоналізм та високу результативність в науковій та науково-методичній роботі він неодноразово був нагороджений грамотами ректора Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Сумської обласної адміністрації, Міністерства освіти і науки України. У 2020 році отримав вчене звання професора Сумського державного педагогічного університету.
З 1 листопада 2021 року на посаду завідувача кафедри було обрано кандидата біологічних наук, доцента Юлію Іванівну Литвиненко. Юлія Іванівна у 2007 захистила кандидатську дисертацію на тему «Фітотрофні мікроміцети Новгород-Сіверського Полісся» за спеціальністю 03.00.21 – мікологія; науковий керівник – доктор біологічних наук, професор, член-кор. НАН України, Лауреат державних премій України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України Дудка Ірина Олександрівна.
Юлія Іванівна є фахівцем у галузі мікології, ботаніки, фітопатології, екології та охорони природи. Вона є автором понад 70 наукових та методичних праць, серед яких монографії (одноосібних та у співавторстві), наукові статті у фахових наукових періодичних виданнях категорії «Б» та у виданнях, що входять до наукометричної бази даних Scopus. Вона є керівником науково-дослідних тем, що мають номер державної реєстрації, керівником науково-дослідної лабораторії мікології та мікробіології СумДПУ імені А. С. Макаренка. Юлія Іванівна має високу результативність у керівництві учнівською та студентською науковою роботою. Під її керівництвом було підготовлено неодноразового переможця та призера Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів членів Малої академії наук, а також переможців і лауреатів Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Біологія». За високий професіоналізм та високу результативність у науковій та науково-методичній роботі Ю. І. Литвиненко неодноразово була нагороджена грамотами ректора Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, подяками Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, Міністерства освіти і науки України. У 2021 році Юлію Іванівну занесено на обласну Дошку Пошани «Педагогічна гордість Сумщини».
Історія кафедри біології людини та тварин
Історія кафедри біології людини та тварин починається з часу становлення Сумського педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка. Кафедра була створена у 1930 році. У різні роки кафедра мала різні назви: кафедра зоології, згодом – кафедра зоології, анатомії та фізіології людини і тварин, а з 2014 року – кафедра біології людини та тварин.
Ще з 1930-х років тут успішно працювали такі відомі науковці і досвідчені педагоги, як: зоологи М. П. Дядечко, О. П. Чабан, Т. В. Родіонова, Т. С Чупіс, фізіологи Г. В. Попов, М. Т. Тарабріна, А. Ю. Хрупало, І. П. Барсук, В. А. Гурин, Л. М. Педосенко, А. Г. Масаригін, гістолог А. І. Завірюха, геологи І. П. Чернецький, Г. Г. Мурашківська, еколог і теріолог В. О. Межжерін.
Пізніше на кафедрі працювали методисти Є. В. Середенко, С. М. Шевченко, гідробіолог С. В. Хурсенко, Н. П. Зачотнова, Л. Г.Соколов, А. М. Помозов, В. Д. Чиванов, біохімік, професор П. В. Ужако, патологоанатом і фізіолог, професор І. І. Яновський, анатом Л. М. Мазанова, протистолог В. М. Кравченко, фізіологи Л. М. Басанець, О. І. Іванова, І. Є. Пустовгар, В. Л. Зільман, С. Л. Зільман, С. М. Дмитрук, Л. М. Гуніна, орнітологи М. Є. Матвієнко, М. П. Книш, Є. О. Лебідь, гідробіолог Р. В. Бабко, арахнолог В. А. Гнелиця, ентомолог А. М. Дериземля та ін. Вони збагатили науковий доробок кафедри, залишили по собі добрі трудові й наукові традиції та вагомий внесок в скарбницю пам’яті.
В аудиторіях і лабораторіях кафедри отримали фахові знання, набули ґрунтовну наукову та педагогічну підготовку тисячі студентів біологічного та інших факультетів.
Кафедра зоології, анатомії та фізіології людини та тварин, 2008 рік
Кафедра зоології, анатомії та фізіології людини та тварин, 2010 рік
Кафедра зоології, анатомії та фізіології людини та тварин, 2014 рік
Кафедра біології людини та тварин, 2016 рік
За весь період кафедру очолювали одинадцять завідувачів:
- Чернецький Іван Петрович (з 1934 по 1954 р.);
- Чупіс Тихон Степанович (з 1954 по 1966 р.);
- Масаригін Альберт Георгійович (з 1966 по 1978 р.);
- Матвієнко Михайло Євгенович (з 1978 по 1983 р., з 1989 по 1993 р.);
- Яновський Іван Іванович (з 1983 по 1988 р.);
- Кравченко Валентин Мусійович (з 1993 по 2001 р.);
- Книш Микола Петрович (з 2001 по 2003 р.);
- Лебідь Євген Олександрович (з 2003 по 2004 р., з 2007 по 2012 р.);
- Мерзлікін Ігор Романович (з 2004 по 2007 р.);
- Гуніна Лариса Михайлівна (з 2017 по 2018 р.);
- Говорун Олександр Володимирович (з 2012 по 2017 р., з 2018 по 2021 р.).
Протягом 2010–2020-х рр. підготовку студентів з дисциплін кафедри успішно здійснювали досвідчені викладачі: дослідник тваринного світу теріолог доц. І. Р. Мерзлікін та ентомолог доц. О. В. Говорун, фізіологи проф. В. І. Шейко, старший викл. О. А. Касьяненко, старший викл. О. О. Пташенчук, фахівець у галузі методики викладання біології – доц. С. Е. Генкал. До 2021 р. кафедру очолював канд. біол. наук, доц. О. В. Говорун.
Починаючи з 2000-х років основними напрямами наукових досліджень кафедри стали:
- вивчення фауни та екології тварин Північно-Східної України в умовах антропогенного тиску;
- методологічна підготовка фахівців, формування професійної компетентності майбутніх вчителів біології, фундаменталізація змісту біологічної освіти;
- вікові особливості морфофункціональних і психофізіологічних показників та адаптаційних можливостей організму в сучасних екологічних та соціально-економічних умовах.
- імунологія, фізіологія ВНД, адаптаційні реакції організму до екзогенних та ендогенних факторів середовища.
На кафедрі функціонувала наукова школа професора В. І. Шейко, серед досліджуваних проблем якої:
- функціональні взаємозв’язки між нервовою системою та імунною;
- функціональні зміни в нервовій та імунній системі під впливом радіації;
- вплив геохронокліматичних факторів на імунну систему;
- вплив канабіноїдів на патофізіологічні зміни в стінках судин;
- системний імунітет та артеріальна гіпертензія;
- вплив імуностимуляторів на імунологічні та біохімічні константи на фоні фізичних навантажень.
В аудиторіях, лабораторіях та зоологічному музеї кафедри студенти опановували сучасні знання з історії біології, зоології, цитології, гістології, ембріології, анатомії та фізіології людини і тварин, біогеографії, імунології, педагогічних технологій в біологічній освіті, методики навчання біології та природознавства.
Науковці кафедри разом із студентами та працівниками інших вищих навчальних закладів та наукових установ щороку здійснювали експедиції у різні регіони України. Проводили багаторічний моніторинг стану фауни Сумщини, зокрема, дослідження з екології багатьох видів безхребетних і хребетних тварин. Особливий інтерес був до регіонально-рідкісних видів тварин та видів, які включені до Червоної книги України. Проводили пошуки та обстеження нових територій з метою створення природних резерватів, екологічні дослідження різноманітних водних об’єктів. За участі науковців були організовані й проведені наукові конференції, науково-практичні семінари. Усе це в тісній співдружності з науковцями інших кафедр і факультетів університету. Нажаль, після закриття кафедри, науковий потенціал суттєво знижено, інтенсивність всіх вищезгаданих досліджень значно скоротилась.
Важливим етапом навчальної та наукової підготовки студентів є тривала польова зоологічна практика, що проходила на території біологічного стаціонару у мальовничій місцевості біля с. Вакалівщина Сумського району. З 2014 р. на базі біостаціонару зусиллями викладачів та студентів природничо-географічного факультету проводилась літня біологічна школа. Слухачами школи були учні 7-11 класів закладів освіти м. Суми та Сумської області, деякі з яких є учасниками і переможцями Всеукраїнських учнівських біологічних олімпіад і турнірів. Програма школи включала екскурсії, лекції та практичні заняття з зоології безхребетних та хребетних тварин, паразитології, гідробіології, палеонтології, ботаніки і мікології.
Закріплення знань та отримання первинних професійних умінь і навичок фахівців біологічного напряму відбувалась також під час дальньої комплексної практики з біології. Знайомство з тваринним і рослинним світом України, різноманіттям ландшафтів, природних зон, красою природи рідної держави, пам’ятками природи та історії були невід’ємними частинами цієї практики.
Кафедра загальної біології та екології одна із найстаріших кафедр Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Вона була створена як кафедра ботаніки в серпні 1930 року при агробіологічному відділенні, коли Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка (нині) отримав статус Сумського інституту соціального виховання.
За час існування кафедрою ботаніки керували десять завідувачів: Ю.П. Буженко (1930-1938рр.); І.Н. Литвиненко (1938-1940); (1950-1953); С.О. Мулярчук (1943-1950); З.П. Шапошнікова (1953); Н.М. Панафутіна (1953-1958); Б.М.Польський (1958-1959); О.І. Летковський (1959-1961); Н.І.Дегтярьова (1961-1976); М.І. Стеблянко (1976-2000); а в 2000 р. на посаду завідуючого обрано А.П. Вакала, який успішно працює і до сьогодні.
Кафедра завжди мала гарне матеріально-технічне забезпечення. Є відомості, що у 60-70 роках ХХ ст. кафедра була добре обладнана мікроскопами, (могли паралельно працювати 2 підгрупи), ручними та штативними лупами, колориметрами, спектрометрами, проекторами ЛЕТІ, кодоскопами, кіноустановками, епідіаскопами, фотоапаратами та ін. Часто обладнання замовляли за каталогами. Реактивів та лабораторного посуду в той час було закуплено стільки, що кафедра працює на тих запасах і до нинішнього часу. Були закуплені мікропрепарати на курс ботаніки та систематики рослин, муляжі плодів та овочів, моноліти різних типів ґрунтів та ін.
Навчальний процес обслуговували лаборанти. Це був навчально-допоміжний склад. Для занять з ботаніки, систематики рослин, фізіології, рослинництва та інших дисциплін фіксували в спирті роздатковий матеріал - стебла, листки, квітки, суцвіття, плоди (по окремих видах в різному посуді). Сушили гербарні зразки, готували снопики, збирали колекції плодів та насіння. Коренеплоди, бульби зберігалися на агробіостанції в льоху, а взимку їх підвозили на лабораторні заняття.
Лаборантами працювали: Пєлевіна Людмила Володимирівна, Мамотенко Валентина Анатоліївна, Карпенко Катерина Кіндратівна, Закорко Надія Георгіївна, Самсоненко Марія Василівна, Дубовенко Світлана Іванівна, Дегтярьова Галина Іванівна, Жигалова Євгенія Федорівна, Чайченко Надія Натанівна, Носок Тетяна Пилипівна, Шевченко Алла Андріївна, Рибенко Зоя Федорівна, Шпак Людмила Леонідівна, Гец Тамара Миколаївна, Калініченко Марія Григорівна та ін. Все це були люди з вищою освітою, які закінчили наш факультет, але робота була напружена і складна.
З 1962 року на кафедрі почали працювати Сухарєва Іраїда Харитонівна, Ковтун Валерія Андріївна, Карпенко Катерина Кіндратіївна та Закорко Надія Георгіївна. Кожна з цих чотирьох осіб внесла певний внесок у розвиток кафедри і сумлінно трудилися, пройшовши шлях від лаборанта до доцента.
Засідання каф. ботаніки 23 березня 1977 р. (зліва направо) Пєлєвіна Л.В., Стеблянко М.І., Пріщенко Л.О., Польський Б.М., Закорко Н.Г.
Викладачі кафедри ботаніки 1988 р. (зліва направо) Карпенко К.К., Дегтярева Н.І., Шевченко А.А., Стеблянко М.І., Кириченко М.Б., Шульга М.Г., Ковтун В.А.
Викладачі кафедри ботаніки 1989 р. (зліва направо) Закорко Н.Г., Польський Б.М., Суряднова В.П., Стеблянко М.І., Гончарова К.Д., Данько Я.М., Шпак Л.Л., Вакал А.П., Шульга М.Г., Дяченко Л.Г., Сухарєва І.Х.
Викладачі кафедри ботаніки 2009 р. (зліва направо) Карпенко К.К., Шевченко А.А., Закорко Н.Г., Суряднова В.П., Кукса Н.М., Усатих Т.О., Міронець Л.П., Голубцова Ю.І., Москаленко М.П., Торяник В.М., Вакал А.П., Дегтярев І.В., Данько Я.М., Карпенко О.В., Родінка О.С.
У 2014 році кафедру ботаніки було перейменовано у кафедру загальної біології та екології Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.
Викладачі кафедри загальної біології та екології 2017 р. (зліва направо) Бут І.О., Міронець Л.П., Торяник В.М., Данько Я.М., Москаленко М.П., Вакал А.П., Литвиненко Ю.І., Усатих Т.О., Карпенко О.В.
Викладачі кафедри загальної біології та екології 2018 р. (зліва направо) Литвиненко Ю.І., Вакал А.П., Торяник В.М., Москаленко М.П., Карпенко О.В., Бут І.О., Данько Я.М., Міронець Л.П., Усатих Т.О.
Викладачі кафедри загальної біології та екології 2020 р. (зліва направо) Усатих Т.О., Бут І.О., Карпенко О.В., Москаленко М.П., Данько Я.М., Вакал А.П., Литвиненко Ю.І., Міронець Л.П., Торяник В.М.
Сьогодні кафедра загальної біології та екології являє собою не лише основну навчально методичну одиницю природничого факультету, а є загальноуніверситетським підрозділом, оскільки забезпечує викладання курсу екології на всіх факультетах університету. На кафедрі працюють 6 викладачів, всі мають вчені ступені кандидата наук та звання доцента. Окрім того, працюють три лаборанти, які обслуговують освітній процес.
До 2021 року очолював кафедру Вакал Анатолій Петрович – випускник природничо-географічного факультету Сумського державного педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка 1984 року. У 1992 році, успішно закінчивши аспірантуру, захистив дисертацію «Оцінка трансформації наземних біогеоценозів у зоні впливу заводів по виробництву фосфатних добрив» на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук, спеціальність 03.00.16 – екологія. Науковий керівник – доктор біологічних наук, професор Дідух Яків Петрович. По завершеннi аспірантури повернувся на кафедру на посаду викладача та знову приступив до роботи наукового співробітника уже в якості керівника госпдоговірної теми по державному замовленню. На сьогодні А.П. Вакал має більше 100 наукових публікацій. В 2000 році він став завідувачем кафедри ботаніки, якою успішно керує і по сьогоднішній день. За виcокий професіоналізм та високу результативність в науковій та науково-методичній роботі він неодноразово був нагороджений грамотами ректорату Сумського державного педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка, отримав грамоту Сумської обласної адміністрації, Міністерства освіти і науки України.