Проєкт «Оцінка колекційних зразків пшениці м’якої озимої Іванівської дослідно-селекційної станції як вихідного матеріалу для створення нових високоадаптивних та високопродуктивних сортів»

Кафедра біології та методики навчання біології

Завдання кожної селекційної установи України – формування національних сортових ресурсів пшениці м’якої озимої, які визначають продовольчу безпеку країни. Генетичне різноманіття сортів пшениці м’якої озимої, які відрізняються за напрямом використання, якістю продукції, адаптивністю, іншими цінними господарськими ознаками, є одним із головних чинників гарантування продовольчої безпеки України і безперервного розвитку сільськогосподарського виробництва. В умовах глобальної продовольчої кризи, яка значно загострилася через війну рф проти України, створення нових сортів однієї з основних продовольчих культур – пшениці озимої – з високим генетичним потенціалом продуктивності, підвищеною стійкістю до екстремальних умов довкілля та високою якістю зерна є найдешевшим способом підвищення врожайності, збільшення валових зборів зерна та зміцнення продовольчої безпеки України і народів світу.

У проєкті наведено практичне вирішення наукового завдання з встановлення cелекцiйної цiнноcті за комплексом господарських ознак cортозразків пшеницi м’якої озимої вітчизняної селекції, відібраних для гібридизації у колекційному розсаднику Іванівської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (ІДССІБК), що має суттєве значення для генетичного поліпшення пшениці м’якої озимої класичними методами селекції в умовах Лівобережного Лісостепу України.

Мета проекту: оцінити cелекцiйну цiнніcть за зимостійкістю, висотою рослин, масою 1000 насінин та врожайністю cортозразків пшеницi м’якої озимої вітчизняної селекції, відібраних для гібридизації у колекційному розсаднику Iвaнiвcької дослідно-селекційної станції.

Науковий керівник: Торяник Валентина Миколаївна, доцент кафедри біології та методики навчання біології Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, кандидат біологічних наук.

Виконавець: Василенко Марина Олексіївна, здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоровʾя людини) Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

Вартість запланованих робіт: 21 196 грн.

Наукова новизна: У колекційному розсаднику ІДССІБК здійснена характеристика за основними ознаками 45-ти, в т. ч. 25-ти української селекції, нових сортозразків пшениці м’якої озимої з метою їх подальшого використання в різних групах схрещувань для отримання ліній і сортів з високими адаптивними та продуктивними характеристиками.

Практична спрямованість: результати дослідження впроваджені у науково-виробничий процес створення нових високоадаптивних та високопродуктивних сортів пшениці озимої на ІДССІБК, 25 кращих сортозразків вітчизняної селекції відібрано як вихідний матеріал та висіяно для гібридизації під врожай 2022 року.

Проєкт був представлений на Обласному конкурсі наукових проєктів молодих учених «Наука для безпеки та сталого розвитку Сумщини», що відбувся у 2023 році, за напрямом «Продовольча безпека регіону: виклики та шляхи їх подолання».

19 травня 2023 року до Дня науки в Україні у Сумській обласній філармонії відбулися урочистості під гаслом «Наукова спільнота Сумщини – разом до перемоги», покликані відзначити визнаних науковців та підтримати талановиту молодь Сумщини. Однією з поміж здобувачів освіти Сумської області, нагороджених грамотою Сумської обласної державної адміністрації, стала Василенко Марина – студентка 652 групи (ОР Магістр, спеціальність 014 Середня освіта (Біологія, природознавство та здоров’я людини), за участь у Обласному конкурсі наукових проєктів молодих вчених «Наука для безпеки та сталого розвитку Сумщини», напрям: продовольча безпека регіону: виклики та шляхи їх подолання.

Меню