Геологічний музей

Геологічний музей створено з метою залучення учнівської та студентської молоді до вивчення і збереження геологічних пам’яток природи, аналізу їх сучасного стану, дослідження мінералогічних, петрографічних та палеонтологічних зразків, створення, збагачення та збереження фондових колекцій та експозицій, проведення науково-освітньої, популяризаторської та культурно-просвітницької роботи з геологічної та природничої тематики. 

Історія геологічного музею

Кабінет геології «музейного типу» було започатковано ще наприкінці 30-х років минуло століття і діяв він при кафедрі зоології. Його засновником, людиною, яка розпочала збирати колекцію мінералів, гірських порід та палеонтологічних зразків був завідувач кафедри, кандидат геолого-геоморфологічних наук Чернецький І.П.

Значних зусиль до створення колекції пізніше доклала викладач геології Мурашківська Г.Г. (у 50-60-их роках ХХ століття. Великий внесок у поповнення експонатами та систематизацію колекції внесли такі викладачі як Польський Б.М., Кулик П.Р., Крейденков Г.П. та інші.

Особливо слід відмітити внесок Книша М.П., який домігся виділення коштів на придбання колекції з музею мінералогії імені академіка О.Є. Ферсмана. Було отримано колекцію мінералів та гірських порід середнього класу, яка нараховувала декілька сотень зразків. Після першого траншу послідував другий. У подальшому колекція поповнювалася зразками, що збиралися студентами та викладачами під час навчальних (польових) практик зі всього колишнього Радянського Союзу (Прибайкалля, Забайкалля, Кольського півострова (апатит), Керелії (шокшинський малиновий кварцит), Середньої Азії, Кавказу та ін.), України (Карпат, Криму та ін.), Сумської області, а також зразками, які були подаровані випускниками.

У 1985 році фонди кабінету геології поповнилися «Уральською колекцією», що нараховує близько 500 назв зразків. Унікальність і цінність цієї колекції мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків полягає у тому, що це робоча колекція (вітринні зразки для споглядання, робочий матеріал для визначення, матеріал для поповнення колекцій). 

У 2019 році здійснено інвентаризацію зразків кабінету геології. Встановлено: загальну кількість одиниць збереження – 3978 зразків, кількість предметів експозиційного фонду – 450 зразків, кількість предметів науково-допоміжного фонду – 300 зразків. Описано експозицію по розділам: фізичні властивості мінералів, морфологія мінералів, класи мінералів (самородні елементи, галоїдні сполуки, фосфати, сульфіди, сульфати, карбонати, оксиди та гідроксиди, силікати), гірські породи (магматичні, осадові, метаморфічні), палеонтологічні зразки. Створено проєкт «Положення про геологічний музей Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка» та проект «Паспорту геологічного музею Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка».

23 березня 2021 р. відбулося офіційне відкриття оновленого геологічного музею Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

166953010 722582281754475 7230833210838880937 n 1c573

Оновлений геологічний музей кафедри загальної та регіональної географії

Музей складається із 7 тематичних експозицій:

  1. Фізичні властивості мінералів: 47 зразків
  2. Морфологія мінералів: 55 зразків
  3. Класифікація мінералів: 101 зразок
  4. Гірські породи: 173 зразків
  5. Палеонтологічні зразки: 110 зразків
  6. Цікаві та унікальні мінерали та гірські породи: 82 зразки
  7. Гірські породи Сумської області: 72 зразки

У музеї експонуються 730 зразків мінералів, гірських порід, скам'янілих решток фауни і флори, серед яких чимало унікальних. Всього ж у фондах музею понад 3500 зразків.

166964886 272177377734261 2150944871156648996 n b3d22

Експозиція «Фізичні властивості мінералів» відображає в першу чергу діагностичні властивості: різні кольори, деякі мінерали можуть мати різний колір, але завжди колір риски буде один, блиски, спайність, злам. Деякі особливі характеристики, як наприклад, горючість, іризація (оптичний ефект, який полягає у тому, що поверхня тіла змінює колір залежно від кута спостереження або кута освітлення), або запах при терті мінералів, як у фосфориту.

В експозиції «Морфологія мінералів» представлені різні форми знаходження мінералів у природі, такі як кристалічні (поодинокі різнобарвні кристали, друзи, щітки, «рози» гіпсу), форми заповнення порожнин (секреція та її різновид жеод, конкреція та її різновид ооліт), дентрити, псевдоморфози, натічні форми.

Експозиція «Класифікація мінералів» відображає кристалохімічну класифікацію мінералів. Всього у природі нараховується понад 2000 мінералів, а з різновидами понад 6000. Тут представлені мінерали та їх різновиди основних класів: самородні елементи (сірка та графіт), сульфіди, сульфати, карбонати, оксиди та гідроксиди, галоїди, тощо.

Експозиція «Гірські породи» відображає геологічні процеси, які відбуваються на поверхні та в надрах Землі протягом 4,5 мільярдів років. В експозиції представлені магматичні, метаморфічні та осадові гірські породи. Унікальними є зразки кімберліту з алмазоносної трубки, зразки смугастих червоно-чорних джеспілітів та лабрадоритів з іризацією, зразки кварцитів, різнокольорових мармурів, колекція зразків гранітів України та багато інших.

Експозиція «Палеонтологічні зразки» відображає широкий віковий діапазон етапів розвитку життя на Землі. Колекція викопних безхребетних займає у фондах музею значне місце, особливо колекції молюсків, викопних рослин.

У музеї розташовані невелика, але цікава експозиція – «Цікаві та унікальні мінерали та гірські породи», у якій розташовані подарунки від випускників та представників роботодавців. Зокрема, це колекція мінералів та гірських порід ПрАт «Суми-Надра», яка ілюструє породи Українського кристалічного щита, невеличка колекція привезена нашою випускницею Валерією Орловцевою із Ісландії та Оксаною Голубничою з Італії, де відображені породи вулкану Везувію. Також тут зібрані доволі рідкісні та унікальні зразки: різновиди гранату, досить рідкісним є, зелений гранат – уваровіт.

Особливою є експозиція «Мінерали та гірські породи Сумської області», в якій зібрані: єдина на Сумські області порода магматична – діабаз із гори Золотухи та нафта, що була вперше виявлена на території України професором Лисенко Федором Остаповичем 22 квітня 1936 року. А також породи унікальних геологічних об’єктів Сумщини (гори Золотухи – діапірової структури або соляного купола), кар’єра кварцового пісковику та Сумської Швейцарії – Могриці.

Експозиції музею ілюструють багатства надр Землі, зокрема України та Сумської області та сприяють популяризації природничих наук. Але унікальність і цінність колекції мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків полягає не тільки у тому, що в ній зібрані якісь рідкісні зразки, а й у тому, що це робоча колекція (вітринні зразки для споглядання, робочий матеріал для визначення, матеріал для поповнення колекцій), що використовується при проведенні лабораторних занять з таких навчальних дисциплін як «Геологія», «Геологія з основами геохімії». Також, слід зазначити, що колекція мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків використовується під час підготовки учнів та студентів до олімпіад з географії, науково-дослідної роботи учасників МАН.

Відкриття оновленого геологічного музею

Фото: Андрій Лук'янов

Геологічний музей відкрито щодня, крім суботи та неділі, з 9:00 до 15:00. 

Екскурсійне обслуговування та відвідування музею – за попередніми замовленнями. Контактний телефон: 050-995-49-04 (Данильченко Олена Сергіївна)

Е-mail: [email protected]

Звіти про роботу геологічного музею СумДПУ імені А.С. Макаренка

Екскурсії

2022-2023 н.р.

Екскурсія до геологічного музею

23 березня до  геологічного музею СумДПУ імені А. С. Макаренка завітали учні 7-Б класу КУ ЗОШ І-ІІІ ступенів №15. Екскурсію провела студентка 741 групи Софія Спасьонова. Учні познайомились  з експозицією мінералів, гірських порід , решток викопних рослин та тварин. Екскурсанти розглянули колекцію вимерлих губок та молюсків, дізналися про фізичні властивості мінералів, та взяли участь у майстер-класі по визначенню діагностичних властивостей мінералів: колір, блиск, твердість, магнітность, смак.

Екскурсія школярів до геологічного музею

21 березня відбулася екскурсія  для учні 7 класу Сумського ЗЗСО №15 І-ІІІ ступенів СМР  до геологічного музею  СумДПУ імені А. С. Макаренка. Під час екскурсії учні дізналися про фізичні властивості мінералів та самі спробували перевірити мінерали на смак, блиск,  магність, запах та колір; порівнювали  скам'янілі рештки зубів носорога шерстистого та мамонта, розглядали колекцію скам'янілих морських їжаків та кишковопорожнинних і губок

Екскурсія школярів до геологічного музею

16 та 17 лютого відбулися екскурсії до геологічного музею СумДПУ імені А.С. Макаренка, проведені для учнів 7А та 5 класів КУ Сумської спеціалізованої школи №25. Під час екскурсій учні ознайомилися із різноманітними та цікавими мінералами, їх фізичними та морфологічними особливостями; з експозицією гірських порід: магматичних, метаморфічних та осадових; з представниками вимерлими фауни та флори.  Учні візуально визначали та розрізняли блиски мінералів, магнітність, колір, колір риски, прозорість, смак, розглядали відбитки скам'янілих рослин, рештки молюсків та голкошкірих.

Заняття геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю на базі геологічного музею СумДПУ імені А.С. Макаренка

19 січня у геологічному музеї музею СумДПУ імені А.С. Макаренка відбулося заняття геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю (керівник Мироненко А.О.).

Завідувач музею канд. геогр. наук, доцент Данильченко О.С. провела майстер-клас «Вчимося визначати мінерали». На занятті вихованці згадали фізичні властивості мінералів та їх морфологічні особливості, навчилися визначати колір, колір риски, твердість, блиск, спайність, прозорість, злам мінералів та на основі цих ознак, власне, визначати мінерали. Гуртків з цікавістю поринули у яскравий світ мінералів, отримали позитивні емоції від результату визначення, коли на їх очах нібито звичайні «камінці» перетворилися на квар, гіпс, кальцит, ортоклаз, сірку, флюорит, халькопірит та інші, а також отримали незвичні подарунки-загадки за правильно визначені зразки.

Шкільні екскурсії до геологічного музею

11 листопада та 5 грудня 2022 року геологічний музей СумДПУ імені А. С. Макаренка відвідали учні 6-х та 7-х класів КУ Сумської спеціалізованої школи l-lll ст. N 25.  Учні під час екскурсії поринули у цікавий світ мінералів та гірських порід, цікавилися скам'янілими рештками мамонта та волохатого носорога, що колись населяли територію регіону, ознайомилися із гірськими породами Сумської області та унікальними геологічними об'єктами регіону.

В.О. директора Гетьманського національного природного парку відвідав геологічний музей

Геологічний музей СумДПУ імені А. С. Макаренка 9 листопада 2022 року відвідав в.о. директора Гетьманського національного природного парку Кварта О.С. Для відвідувача була проведена ознайомча екскурсія та визначені напрями співпраці.

Заняття геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю на базі геологічного музею СумДПУ імені А.С. Макаренка

2 листопада у геологічному музеї музею СумДПУ імені А.С. Макаренка відбулося заняття геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю. Завідувач музею канд. геогр. наук, доцент Данильченко О.С. та керівник геолого-краєзнавчого гуртка Мироненко А.О. провели спільно заняття на тему «Морфологія мінералів та їх класифікація». На занятті вихованці розглянули морфологію мінералів: друзи та щітки кварцу, секреції, конкреції фосфоритів, псевдоморфози по дереву, фрагменти сталактитів, дендрити. Учні познайомилися з основними представниками класів мінералів: графітом, сіркою, кальцитом, гіпсом, флюоритом, лімонітом, гематитом, магнетитом, кварцом, аметистом, гранатом і багатьма іншими, а також отримали завдання підготувати повідомлення про мінерал.

28 жовтня 2022 року геологічний музей СумДПУ імені А.С. Макаренка відвідали учні КУ Сумська ЗОШ № 8 СМР. Екскурсію провела студентка 741 групи Софія Спасьонова, яка познайомила екскурсантів з експозицією музею, цікавим світом мінералів та гірських порід, рештками викопних рослин та тварин, а також цікавими геологічними об’єктами Сумщини.

Геологічний музей відвідали вихованці геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю

26 жовтня геологічний музей СумДПУ імені А.С. Макаренка відвідали вихованці геолого-краєзнавчого гуртка обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю. Учні ознайомилися із загальною експозицією музею:  колекцією мінералів, гірських порід та палеонтологічними рештками. Особлива увага була приділена фізичним властивостям мінералів та їх морфології, а також класифікації мінералів. Вихованці з цікавістю розглядали різнокольорові флюорити, встановили чим відрізняється «латунно-жовтий» колір від «солом’яно-жовтого», з’ясували чому пірит називають «золотом дурнів», дізналися що таке іризація та побіжалість, вияснили якими блисками характеризуються мінерали та як відрізняється скляний блиск від алмазного, ознайомилися з різними зламами та спайністю мінералів, а також різними особливими ознаками, таким як магнітність, смак, запах при терті. Керівник гуртка Мироненко А.О. отримав поради, щодо роботи геолого-краєзнавчого гуртка та можливі спільні заняття. Чекаємо на плідну співпрацю.

Геолого-краєзнавча консультація вихованців Центру позашкільної освіти Миколаївської сільської ради Сумського району

27 вересня 2022 року геологічний музей СумДПУ імені А.С. Макаренка відвідали вихованці Центру позашкільної освіти Миколаївської сільської ради Сумського району. Учні з цікавістю ознайомилися із експозицією музею: колекцією мінералів та гірських порід, палеонтологічними рештками, особливу увагу приділили геологічним об’єктам Сумської області. У межах укладеної угоди про співпрацю між природничо-географічним факультетом і Центром позашкільної освіти, канд. геогр. наук, доцентом Данильченко О.С. була надана консультація з питань участі вихованців у Міжрегіональному геолого-краєзнавчому онлайн-змаганні «Юний геолог». Учні визначили та описали гірські породи Могрицького кар’єру та палеонтологічні зразки (викопні їжаки, молюски, зуби акул, корали та ін.). Разом із викладачем створили та описали стратиграфічний розріз об’єкту. Отримали вичерпну консультацію з приводу змісту та оформлення конкурсної роботи та орієнтовних запитань, домовилися про подальшу співпрацю.

Геологічний музей в освітньому процесі

Онлайн лабораторна робота з геології

6 жовтня 2021 р. старший викладач кафедри загальної та регіональної географії канд. геогр. наук Данильченко О.С.  провела онлайн лабораторну роботу з навчальної дисципліни "Геологія" для студентів спеціальності 106 Географія 712 групи на тему: "Класи мінералів: оксиди та гідроксиди, сульфати".

Студенти вивчили представників класів мінералів, проаналізували їх діагностичні властивості та визначили запропоновані зразки за визначником.

Датальніше...

Цікаве відео

Уваровіт

Цікаві факти

Місяць і Земля

Меню