Міжнародна діяльність

Кафедра загальної та регіональної географії

Головною метою міжнародної діяльності кафедри загальної та регіональної географії є якісна підготовка майбутнього конкурентноспроможного фахівця в галузі географії та географічної осввіти, який відповідає вимогам сучасного ринку праці.

Кафедра тісно співпрацює з багатьма організаціями та освітніми установами, підтримує зв’язки з науковцями з різних країн світу. Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних проектах, школах, семінарах та конференціях.

Участь викладачів та здобувачів освіти кафедри загальної та регіональної географії у естонсько-українському хакатоні «Диверсифікація сільської економіки через мережу громадських консультативних центрів туризму».

Викладачі кафедри загальної та регіональної географії Олеся КОРНУС, Анатолій КОРНУС та Олена ДАНИЛЬЧЕНКО і здобувачі освіти Софія СПАСЬОНОВА і Анастасія ВОЛИНСЬКА стали співорганізаторами та учасниками естонсько-українського хакатону «Диверсифікація сільської економіки через мережу громадських консультативних центрів туризму», який було організовано за сприяння Талліннського університету, Естонської асоціації сільського туризму та Естонського центру міжнародного розвитку спільно з українськими організаціями.

Участь викладачів та здобувачів освіти кафедри загальної та регіональної географії у проєкті Erasmus+ JMM “Diversification of rural tourism through sustainability and creativity: disseminating European experience in Ukraine”.

16 листопада 2023 р. зав. кафедри загальної та регіональної географії О.Г. Корнус, доц. кафедри А.О. Корнус і здобувач освіти спеціальності 106 Географія Є.І. Шило взяли участь у науковій зустрічі випускників курсу Erasmus+ JMM “Диверсифікація сільського туризму через збалансованість та креативність: поширення європейського досвіду в Україні” (DIRUT), де відбулося обговорення  здобутків слухачів після вивчення курсу, кейсів, ідей та натхення щодо диверсифікації сільського туризму через креативні індустрії та збалансованість, європейського досвіду та можливостей його імплементації в Україні.

Участь викладачів кафедри загальної та регіональної географії у літній  школі “Create Virtual Field Trips for Inclusive Field Skill Training” в рамках проєкту “Підготовка українських вчителів географії у вищій школі“ у Румунії.

Протягом 15-18 вересня 2023 року викладачі кафедри загальної та регіональної географії Анатолій КОРНУС, Олеся КОРНУС, Ольга МАЩЕНКО та Олена ДАНИЛЬЧЕНКО пройшли навчання  у літній школі “Create Virtual Field Trips for Inclusive Field Skill Training” зі створення віртуальних екскурсій для інклюзивного навчання польовим навичкам, яка проходила в Офісі дистанційної освіти та навчання протягом усього життя Університету Сучави, що знаходиться Ватра Дорней (Румунія). 

Ключовим елементом навчальної програми літньої школи було ознайомлення з особливостями польової роботи та активного навчання через польові практики. До заходу долучилися викладачі географічних факультетів кількох українських університетів. Слухачі ознайомилися з досвідом створення віртуальних екскурсій (VFT). Цей інноваційний підхід покращить навчальний досвід студентів як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі, забезпечуючи віртуальний доступ до широкого спектру вражень та місць. Серед питань, які розглядалися, було використання геолокаційних ігор у польовому навчанні географії, особливості використання карт ArcGIS Story на польових практиках, використання VR у навчанні географії, можливості застосування віртуальних екскурсій, віртуальних класів як тренажерів для навчання вчителів. Також учасники змогли апробувати сервіс ThingLink та знайомилися з особливостями польових досліджень для великої кількості студентів за допомогою інтерактивних трансляцій у прямому ефірі.

Закордонне стажування на базі SRUC (Scotland’s Rural College) кампусу Barony College у Великобританії (Шотландія)

Протягом 30.05.2023-4.07.2023 р. ст. викладач кафедри загальної та регіональної географії О.М. Король пройшла закордонне стажування на базі SRUC (Scotland’s Rural College) кампусу Barony College у Великобританії (Шотландія) за програмою з географії по використанню геоінформаційних систем (обсягом 12 кредитів ECTS). Метою стажування стало удосконалення навичок роботи з геоінформаційними системами на прикладі програм QGis та ресурсу ArcGis-online. В рамках названого стажування дослідниця взяла участь у інтенсиві з картографування у поєднанні з польовими дослідженнями, метою якого стало ознайомлення учасників з можливостями програми QGis та додатком Mergin Maps, який дозволяє збирати інформацію про об’єкти (в тому числі і об’єкти живої природи) на мобільний пристрій з подальшою можливістю обробляти інформацію у програмі QGis. 

Після польових досліджень було проведено геоінформаційний аналіз досліджуваних об’єктів завдяки стільникової версії програм Mergin Maps і QGis, куди були перенесені зібрані дані із встановленими назвами і параметрами, на базі чого було проведено оформлення відповідного картографічного матеріалу. Також під час закордонної мобільності дослідницею було взято участь у польовій експедиції з менеджменту охорони дикої природи разом зі студентами, що навчаються за програмами «Лісове господарство» та «Управління дикою природою та охороною природи». Метою експедиції стало проведення візуальної оцінки біорізноманіття дерев і виявлення доказів минулого управління. Після польових досліджень було проведено геоінформаційний аналіз досліджуваної території завдяки ресурсу ArcGis-online та програмі QGis.

Участь географів у міжнародному семінарі «Smart City: innovation supportive environment» ("Розумне місто: середовище, що підтримує інновацій")

19 червня 2023 року викладачі кафедри загальної та регіональної географії долучилися до міжнародного семінару «Smart City: innovation supportive environment» ("Розумне місто: середовище, що підтримує інновацій") в НАН України, який проводив лектор доктор наук, професор управління інноваціями, ректор Естонського університету прикладних наук підприємництва Мейт Рунгі. Професор Мейт Рунгі розповів про майбутні зміни міського середовища та те, як розумні міста реагують на ці зміни. У ході семінару обговорювалися питання про те, як побудувати розумне місто, як розумні міста підтримують інновації, які існують важливі аспекти розумного міста (стійкий/екологічний, соціальний, економічний/бізнес), які розумні міста є кращими та як Таллінн намагається відповідати цим очікуванням. Під час семінару професор Мейт Рунгі розповів на важливість побудови та подальшого розвитку розумних міст (яких в Естонії планується побудувати 15), їх вагомості та цінності та на тому, яким може бути розумне місто в майбутньому. Було розкрито питання особливостей стартапу середовища Естонії, умови розвитку інноваційної екосистеми, роль технологій цифрової комерції та фінтех у розвитку екосистеми. Щиро дякуємо професору Мейту Рунгі за змістовний і цікавий семінар та доктору економічних наук, доценту, керівнику Навчально-наукового центру проєктних технологій СумДПУ імені А.С. Макаренка Віталію Омельяненку за можливість долучитися до workshop.


Міжнародний проєкт "Розвиток українських прифронтових громад та туристичного бізнесу в умовах війни та стратегії на майбутнє" в Талліннському університеті (Естонія)

З 29.12.2022 р. по 28 березня 2023 року тривало наукове стажування завідувача кафедри загальної та регіональної географії Олесі Корнус, разом з колегами з інших закладів освіти України (Вікторія Пацюк, Криворізький державний педагогічний університет, Наталя Венгерська, Запорізький національний університет, Валентина Холодок, Харківська державна академія культури), яке проходило на базі Центру ландшафту та культури Гуманітарного факультету Талліннського університету (Естонія).

В рамках стажування було реалізовано дослідження на тему "Розвиток українських прифронтових громад та туристичного бізнесу в умовах війни та стратегії на майбутнє", в ході якого проведено опитування фахівців туристичної сфери п’яти прифронтових областей України, проаналізовано досвід розвитку туризму в країнах, де відбувались військові дії. У результаті роботи було виявлено особливості туристичної діяльності в Дніпропетровській, Запорізькій, Сумській, Донецькій та Харківській областях та підготовлено низку рекомендацій з її розвитку. Крім власне наукової роботи, за час наукового стажування Олеся Корнус, разом з колегами по проєкту, взяла активну участь у численних заходах та зустрічах. Зокрема, було відвідано провідну туристичну виставку Естонії TourЕst 2023, де було презентовано туристичні продукти різних регіонів та дестинацій не тільки Естонії, а й багатьох інших країн світу: Туреччини, США, Японії, Танзанії, Латвії, Фінляндії, Мальти, Грузії, Албанії та ін. У результаті спілкування з представниками різних туристичних організацій Естонії, було обговорено перспективи поглиблення українсько-естонського співробітництва з метою розвитку різних видів туризму у повоєнний період. Для здобувачів освіти Талліннського університету проведено лекцію «Туризм в Україні: виклики та перспективи», яка стосувалася специфіки розвитку туризму в Україні та особливостей розвитку різних туристичних напрямів. Окрім цього, серед слухачів даної лекції було проведено опитування щодо виявлення рівня їх знань про туристичний потенціал України та бажання відвідати нашу країну після завершення активних бойових дій.

На завершення проєкту українськими науковцями на базі згаданого Центру ландшафту та культури Талліннського університету проведено науковий семінар «Розвиток туризму в прифронтових громадах України», під час якого викладачів Талліннського університету ознайомлено з результатами дослідження та проведено плідну дискусію.

Крім того, у ході стажування було проведено ряд зустрічей:

  • з керівництвом університету: Кетрін Сакс (проректором Талліннського університету з розвитку) та Кетрін Ніглас (проректором з наукової роботи цього ж університету). Проректори ознайомили вітчизняних вчених зі структурою університету, організацією освітнього процесу та особливостями його участі в різноманітних європейських наукових та освітніх програмах. Також було обговорено можливості взаємодії з українськими партнерами;
  • з міським головою муніципалітету Куусалу Терьє Краанвелт, яка ознайомила українську делегацію з особливостями розвитку туризму на даній території та взяла участь в обговоренні щодо обміну досвідом між країнами;
  • з депутатом Парламенту Естонії Марко Міккельсоном, який провів екскурсію будівлею Парламенту та розповів про особливості законодавчої влади Естонії, а також запевнив представників України у всебічній підтримці України Естонією в різних сферах та напрямах.

Сподіваємось, що вже найближчим часом отриманий досвід буде актуальним при вдосконаленні освітнього процесу в СумДПУ імені А.С. Макаренка.

* * *

27-28 лютого 2023 р. доцент кафедри загальної та регіональної географії А.О. Корнус взяв участь у 62-му засіданні Бюро Міжурядової гідрологічної програми ЮНЕСКО. На засіданні дискутувалися різноманітні питання, що стосувалися водних ресурсів світу, їх збереження та раціонального використання. Обговорювалася роль Міжурядової гідрологічної програми ЮНЕСКО у ключових міжнародних заходах і програмах, включаючи Саміт з підземних вод "ООН - Водні ресурси" та Конференцію ООН з водних ресурсів 2023 р.

Меню