Геологічний музей

Кафедра загальної та регіональної географії

Геологічний музей створено з метою залучення учнівської та студентської молоді до вивчення і збереження геологічних пам’яток природи, аналізу їх сучасного стану, дослідження мінералогічних, петрографічних та палеонтологічних зразків, створення, збагачення та збереження фондових колекцій та експозицій, проведення науково-освітньої, популяризаторської та культурно-просвітницької роботи з геологічної та природничої тематики. 

Історія геологічного музею

Кабінет геології «музейного типу» було започатковано ще наприкінці 30-х років минуло століття і діяв він при кафедрі зоології. Його засновником, людиною, яка розпочала збирати колекцію мінералів, гірських порід та палеонтологічних зразків був завідувач кафедри, кандидат геолого-геоморфологічних наук Чернецький І.П.

Значних зусиль до створення колекції пізніше доклала викладач геології Мурашківська Г.Г. (у 50-60-их роках ХХ століття. Великий внесок у поповнення експонатами та систематизацію колекції внесли такі викладачі як Польський Б.М., Кулик П.Р., Крейденков Г.П. та інші.

Особливо слід відмітити внесок Книша М.П., який домігся виділення коштів на придбання колекції з музею мінералогії імені академіка О.Є. Ферсмана. Було отримано колекцію мінералів та гірських порід середнього класу, яка нараховувала декілька сотень зразків. Після першого траншу послідував другий. У подальшому колекція поповнювалася зразками, що збиралися студентами та викладачами під час навчальних (польових) практик зі всього колишнього Радянського Союзу (Прибайкалля, Забайкалля, Кольського півострова (апатит), Керелії (шокшинський малиновий кварцит), Середньої Азії, Кавказу та ін.), України (Карпат, Криму та ін.), Сумської області, а також зразками, які були подаровані випускниками.

У 1985 році фонди кабінету геології поповнилися «Уральською колекцією», що нараховує близько 500 назв зразків. Унікальність і цінність цієї колекції мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків полягає у тому, що це робоча колекція (вітринні зразки для споглядання, робочий матеріал для визначення, матеріал для поповнення колекцій). 

У 2019 році здійснено інвентаризацію зразків кабінету геології. Встановлено: загальну кількість одиниць збереження – 3978 зразків, кількість предметів експозиційного фонду – 450 зразків, кількість предметів науково-допоміжного фонду – 300 зразків. Описано експозицію по розділам: фізичні властивості мінералів, морфологія мінералів, класи мінералів (самородні елементи, галоїдні сполуки, фосфати, сульфіди, сульфати, карбонати, оксиди та гідроксиди, силікати), гірські породи (магматичні, осадові, метаморфічні), палеонтологічні зразки. Створено проєкт «Положення про геологічний музей Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка» та проект «Паспорту геологічного музею Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка».

23 березня 2021 р. відбулося офіційне відкриття оновленого геологічного музею Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

166953010 722582281754475 7230833210838880937 n 1c573

Оновлений геологічний музей кафедри загальної та регіональної географії

Музей складається із 7 тематичних експозицій:

  1. Фізичні властивості мінералів: 47 зразків
  2. Морфологія мінералів: 55 зразків
  3. Класифікація мінералів: 101 зразок
  4. Гірські породи: 173 зразків
  5. Палеонтологічні зразки: 110 зразків
  6. Цікаві та унікальні мінерали та гірські породи: 82 зразки
  7. Гірські породи Сумської області: 72 зразки

У музеї експонуються 730 зразків мінералів, гірських порід, скам'янілих решток фауни і флори, серед яких чимало унікальних. Всього ж у фондах музею понад 3500 зразків.

166964886 272177377734261 2150944871156648996 n b3d22

Експозиція «Фізичні властивості мінералів» відображає в першу чергу діагностичні властивості: різні кольори, деякі мінерали можуть мати різний колір, але завжди колір риски буде один, блиски, спайність, злам. Деякі особливі характеристики, як наприклад, горючість, іризація (оптичний ефект, який полягає у тому, що поверхня тіла змінює колір залежно від кута спостереження або кута освітлення), або запах при терті мінералів, як у фосфориту.

В експозиції «Морфологія мінералів» представлені різні форми знаходження мінералів у природі, такі як кристалічні (поодинокі різнобарвні кристали, друзи, щітки, «рози» гіпсу), форми заповнення порожнин (секреція та її різновид жеод, конкреція та її різновид ооліт), дентрити, псевдоморфози, натічні форми.

Експозиція «Класифікація мінералів» відображає кристалохімічну класифікацію мінералів. Всього у природі нараховується понад 2000 мінералів, а з різновидами понад 6000. Тут представлені мінерали та їх різновиди основних класів: самородні елементи (сірка та графіт), сульфіди, сульфати, карбонати, оксиди та гідроксиди, галоїди, тощо.

Експозиція «Гірські породи» відображає геологічні процеси, які відбуваються на поверхні та в надрах Землі протягом 4,5 мільярдів років. В експозиції представлені магматичні, метаморфічні та осадові гірські породи. Унікальними є зразки кімберліту з алмазоносної трубки, зразки смугастих червоно-чорних джеспілітів та лабрадоритів з іризацією, зразки кварцитів, різнокольорових мармурів, колекція зразків гранітів України та багато інших.

Експозиція «Палеонтологічні зразки» відображає широкий віковий діапазон етапів розвитку життя на Землі. Колекція викопних безхребетних займає у фондах музею значне місце, особливо колекції молюсків, викопних рослин.

У музеї розташовані невелика, але цікава експозиція – «Цікаві та унікальні мінерали та гірські породи», у якій розташовані подарунки від випускників та представників роботодавців. Зокрема, це колекція мінералів та гірських порід ПрАт «Суми-Надра», яка ілюструє породи Українського кристалічного щита, невеличка колекція привезена нашою випускницею Валерією Орловцевою із Ісландії та Оксаною Голубничою з Італії, де відображені породи вулкану Везувію. Також тут зібрані доволі рідкісні та унікальні зразки: різновиди гранату, досить рідкісним є, зелений гранат – уваровіт.

Особливою є експозиція «Мінерали та гірські породи Сумської області», в якій зібрані: єдина на Сумські області порода магматична – діабаз із гори Золотухи та нафта, що була вперше виявлена на території України професором Лисенко Федором Остаповичем 22 квітня 1936 року. А також породи унікальних геологічних об’єктів Сумщини (гори Золотухи – діапірової структури або соляного купола), кар’єра кварцового пісковику та Сумської Швейцарії – Могриці.

Експозиції музею ілюструють багатства надр Землі, зокрема України та Сумської області та сприяють популяризації природничих наук. Але унікальність і цінність колекції мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків полягає не тільки у тому, що в ній зібрані якісь рідкісні зразки, а й у тому, що це робоча колекція (вітринні зразки для споглядання, робочий матеріал для визначення, матеріал для поповнення колекцій), що використовується при проведенні лабораторних занять з таких навчальних дисциплін як «Геологія», «Геологія з основами геохімії». Також, слід зазначити, що колекція мінералів, гірських порід, палеонтологічних зразків використовується під час підготовки учнів та студентів до олімпіад з географії, науково-дослідної роботи учасників МАН.

Відкриття оновленого геологічного музею

Фото: Андрій Лук'янов

Геологічний музей відкрито щодня, крім суботи та неділі, з 9:00 до 15:00. 

Екскурсійне обслуговування та відвідування музею – за попередніми замовленнями. Контактний телефон: 050-995-49-04 (Данильченко Олена Сергіївна)

Е-mail: geograph@sspu.edu.ua

Екскурсії

Цікаве відео

Цікаві факти

Меню